Baltic Pipe czy Baltic Interconnector
Baltic Pipe czy Baltic Interconnector
DR JÓZEF SOBOLEWSKI
Problematyka dywersyfikacji dostaw gazu naturalnego cieszy się ostatnio dużym zainteresowaniem polityków. Prowadzone w dużym pośpiechu (z obu stron) negocjacje doprowadziły do podpisania umowy na budowę gazociągu Baltic Pipe i na dostawę gazu ze złóż duńskich oraz do (czekającej na podpis) umowy na dostawy z Norwegii. Politycy uznali, iż spełnili swoją misję uniezależnienia Polski od dostaw gazu z Rosji.
Czy długoletnie, bilateralne umowy na zakup gazu z innych źródeł, ale, niestety, po wyższych cenach są jedynym możliwym rozwiązaniem? Pytań dotyczących polskiego sektora gazowego jest więcej niż akceptowalnych na nie odpowiedzi.
Polskie gazownictwo nie ma szczęścia w procesie przemian ostatnich 10 lat. Trudno być optymistą patrząc na Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), upolitycznionego, zadłużonego i przynoszącego straty państwowego monopolistę. Od dawna niezbędna restrukturyzacja PGNiG, mająca stworzyć warunki do poprawy funkcjonowania i wzrostu efektywności całego sektora, została zawieszona. O programie prywatyzacyjnym trudno mówić. Stosunki z Rosją, czytaj Gazpromem, głównym naszym dostawcą gazu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta