Pożyteczne łączenie składek
Pożyteczne łączenie składek
MARCIN WOJEWÓDKA
Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE) nadal w Polsce jest jak na lekarstwo, a z kilkudziesięciu już zarejestrowanych nie wszystkie osiągnęły sukces. Sukces mierzy się w tym przypadku liczbą pracowników, który przystąpili do programu oraz spełnieniem celów, jakie miał tworzący go pracodawca. Pracodawcy tymczasem deklarują ostrożność wobec PPE. Jednym z jej powodów jest brak możliwości kształtowania przez pracodawcę warunków programu, m.in. łączenia wnoszonych przezeń składek ze składkami pracownika.
Duża część zarejestrowanych PPE to testowe produkty firm ubezpieczeniowych lub funduszy inwestycyjnych. Niewiele na razie wśród nich największych polskich pracodawców (oprócz NBP) czy spółek notowanych na giełdzie (oprócz Stomilu Olsztyn czy Orbisu). Tylko kilka powołali zagraniczni inwestorzy, m.in. w firmach Wrigley czy Zenca. Wiadomo też, że wiele dużych polskich firm jest na różnych etapach wprowadzania takich programów (TP SA, Elektrim).
Od początku reformy emerytalnej pracodawcy deklarują ostrożność wobec PPE. W 1999 r., na pytanie czy firma zamierza wprowadzić program emerytalny, najczęściej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta