Porowaty, delikatny i wrażliwy na wilgoć
Porowaty, delikatny i wrażliwy na wilgoć
Niektóre budynki z betonu komórkowego wymagają ocieplenia ścian zewnętrznych
FOT. GRAŻYNA BŁASZCZAK
Czy beton komórkowy jest dobrym materiałem do postawienia domu? Wydaje się, że tak, biorąc pod uwagę, iż z szacunków producentów wynika, że w ostatnich latach co trzecia inwestycja budowlana w kraju jest realizowana przy jego udziale. Z czego zatem wynika takie zaufanie inwestorów?
Z wykorzystaniem bloczków betonu komórkowego powstają głównie budynki mieszkalne i przemysłowe. Materiał ten produkowany jest z piasku, wapna, cementu, wody i proszku glinowego. Porowatą strukturę uzyskuje się dzięki wodorowi, który wydziela się w procesie produkcji. To właśnie pory z pustką powietrzną decydują o doskonałych właściwościach termicznych i akustycznych betonu komórkowego.
Trzyma ciepło
Właściwości betonu komórkowego w dużej mierze zależą od jego gęstości objętościowej. Im jest ona mniejsza, tym beton jest lżejszy i cieplejszy. Wtedy jednak mniejsza jest jego wytrzymałość na ściskanie, od której zależy przecież nośność ściany. Warto zwrócić na te parametry uwagę przy kupnie bloczków.
Beton komórkowy uważany jest za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta