Koniec polskiego złota
Koniec polskiego złota
FOT. KRZYSZTOF ŁOKAJ
JÓZEF MATUSZ
15 września Kopalnie i Zakłady Przetwórcze Siarki Siarkopol w Tarnobrzegu decyzją ministra skarbu postawione zostały w stan likwidacji. Z około dwóch tysięcy zatrudnionych, niespełna połowa znajdzie pracę w spółkach powstałych na bazie rentownych części kombinatu podczas likwidacji przedsiębiorstwa. Ponad tysiąc pracowników zostanie zwolnionych.
Na tablicach i słupach ogłoszeniowych ktoś rozwiesił nekrologi:
ŚP. - KOPALNIA SIARKI JEZIÓRKO. PO WIELOLETNICH ZMAGANIACH Z NIEPRZYCHYLNYMI, CICHO I SPOKOJNIE DOPIĘŁA SWEGO ŻYWOTA NA OTWORZE EKSPLOATACYJNYM 249 W DNIU 8.08.2001 R. O GODZ. 8.41, W 35. ROKU SWEGO ISTNIENIA. POGRZEB NIE ODBĘDZIE SIĘ ZE WZGLĘDU NA BRAK AKTU ZGONU. POGRĄŻONA W SMUTKU ZAŁOGA KOPALNI JEZIÓRKO.
Siarka dała miastu awans cywilizacyjny
Nazywano ją polskim złotem i chlubą przemysłu. Rodzime złoża siarki oceniano na czterdzieści procent zasobów światowych. Po odkryciu mioceńskich złóż siarki, w latach 50. zaczął powstawać potężny kombinat siarkowy ze stolicą w Tarnobrzegu. Po wojnie była to mała mieścina. Siarka dała miastu awans cywilizacyjny. Wokół pożydowskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta