Nadzór nad bankami i kasami
Nadzór nad bankami i kasami
RYS. JACEK FRANKOWSKI
RYSZARD TUPIN
Nadzór nad instytucjami kredytowymi wypływa z prerogatyw państwa, poczuwającego się do ochrony gospodarki i deponentów.
Naczelny Sąd Administracyjny - Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku 7 sierpnia 2001 r. odrzucił skargę Rady Nadzorczej i Zarządu Mazowieckiego Centrum Spółdzielczych Kas Kredytowych w Warszawie na decyzję Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Sopocie, zawieszającej działalność Mazowieckiego Centrum Spółdzielczych Kas Kredytowych i ustanawiającej zarządcę komisarycznego (sygn. akt. II SA/Gd. 1832/01).
W uzasadnieniu postanowienia NSA stwierdził, że relacje między Kasą Krajową a zrzeszonymi w niej SKOK "wynikają ze stosunku członkostwa i żadne decyzje podejmowane przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową wobec jej członków nie należą do czynności z zakresu administracji publicznej w rozumieniu przywołanych powyżej przepisów ustawy o Naczelnym Sądzie Administracyjnym".
Należałoby z tego wnioskować, że nadzór sprawowany nad SKOK regulują przepisy prawa cywilnego, a nie administracyjnego, jako że stosunek spółdzielczego członkostwa należy do sfery stosunków cywilnoprawnych. Ergo - nadzór...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta