Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamknij okno i oddychaj swobodnie

17 września 2001 | Nieruchomości, budownictwo | EZ

Wentylacja Zdrowe budynki

Zamknij okno i oddychaj swobodnie

Szczelne okna zredukowały wymianę powietrza w pomieszczeniach niemal do zera, co spowodowało problemy z jego jakością wewnątrz pomieszczeń. Efektem tego jest niszczenie konstrukcji budynków oraz stopniowe pogarszanie się stanu zdrowia ich użytkowników, zwane syndromem chorego budynku. Jak temu przeciwdziałać?

Producenci szczelnych okien znaleźli rozwiązanie. Zaczęli wycinać uszczelki i stosować tzw. rozszczelnianie, polegające na zachowaniu przestrzeni między uszczelkami. Dzięki temu powietrze może napływać do pomieszczenia. Takie działania sprawiły jednak, że sprzedaje się nieszczelne okno z niekontrolowanym napływem zewnętrznego powietrza.

Naturalny nawiew

Gdy więc okazało się, że dotychczasowe zabiegi są niewystarczające, zaczęto poszukiwać rozwiązań, które zapewniłyby skuteczny napływ powietrza do pomieszczenia. Powstało wtedy urządzenie zwane nawiewnikiem. Wprowadza ono świeże powietrze i wymusza taki jego obieg, aby przepływało z pomieszczeń "czystych" (pokoje, sypialnie) do "brudnych" (kuchnie, łazienki, w. c.). To w konsekwencji powoduje, że unika się przepływu powietrza w niezamierzonym kierunku, niebezpieczeństwa przenikania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2420

Spis treści
Zamów abonament