Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mali zawadzają dużym

17 września 2001 | Ekonomia | AB
źródło: Nieznane

Firmy Coraz częściej większościowi akcjonariusze zmuszają drobnych do sprzedaży akcji

Mali zawadzają dużym

ANITA BŁASZCZAK

Coraz częściej na walnych zgromadzeniach spółek niepublicznych jako jeden z projektów uchwał pojawia się przymusowy wykup akcji drobnych akcjonariuszy. To tzw. wyciskanie, które umożliwił nowy kodeks spółek handlowych, miało ułatwić zarządzanie firmą, ale może też służyć do pozbycia się niewygodnych dziś akcjonariuszy, którzy kiedyś wyłożyli kapitał na rozwój firmy. Zdarza się, że wykupywane są też akcje, które otrzymali pracownicy sprywatyzowanych spółek i trzymali je licząc, że ich wartość wzrośnie.

Kto i kiedy może przeprowadzić przymusowy wykup

Zgodnie z art. 418 kodeksu spółek handlowych, walne zgromadzenie spółki niepublicznej może podjąć uchwałę o przymusowym wykupie akcji akcjonariuszy, którzy mają mniej niż 5 proc. kapitału zakładowego. Wykupu może dokonać nie więcej niż 5 akcjonariuszy posiadających łącznie co najmniej 90 proc. kapitału zakładowego. Uchwała wymaga większości dziewięciu dziesiątych oddanych głosów. Eliminacja mniejszościowych akcjonariuszy może się odbyć bez zgody zainteresowanych, którzy jednak powołując się na art. 422 mogą zaskarżyć uchwałę WZA, jeśli jest ona sprzeczna ze statutem bądź dobrymi obyczajami i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2420

Spis treści
Zamów abonament