Życie w mroku
Życie w mroku
W jedynej bibliotece w okręgu Dżabal Saradż jest 1300 książek.
Jerzy Haszczyński (tekst) Łukasz Trzciński (zdjęcia)
Wystarczył przyjazd kilkuset zagranicznych dziennikarzy i życie w kilku miasteczkach północno-wschodniego Afganistanu nabrało innego wymiaru. Gdy do Dżabal Saradż, politycznego centrum walczącego z Talibami Sojuszu Północnego, przyjechała amerykańska telewizja CNN i w ciągu jednego dnia wprowadziła na miejscowy rynek kilkadziesiąt tysięcy dolarów, wartość lokalnej waluty, afgana, wzrosła trzy razy. Nic dziwnego, tylu dolarów nikt tu nie widział.
Dziennikarze dają zarobić wielu ludziom: kierowcom, tłumaczom, właścicielom restauracyjek i domów, w których znalazła się wolna podłoga do wynajęcia, przewodnikom, handlarzom, urzędnikom, wydającym akredytacje i różnorakie zezwolenia. CNN wynajęła w Dżabal Saradż posiadłość zabitego niedawno przywódcy wojskowego Frontu Ahmeda Szaha Masuda z murowanym domem, jedynym budynkiem w promieniu kilkudziesięciu kilometrów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta