Dialog społeczny to klucz do efektywnego rządzenia
Z Jerzym Hausnerem, ministrem pracy i polityki społecznej rozmawiają Katarzyna Sadłowska i Aleksandra Fandrejewska
Dialog społeczny to klucz do efektywnego rządzenia
- Zapowiada pan, że wznowienie i prowadzenie dialogu społecznego będzie dla pana jako ministra jednym z głównych zadań. Także premier Miller wspomniał o dialogu w swoim expos?. Wczoraj mówiono o tym podczas posiedzenia rządu. Do tej pory - tak uważają autorzy ostatnio opublikowanego raportu "Polski talk-show", a więc i pan - była to tylko jałowa gadanina. To dosyć ostre określenie.
- Jeżeli ktoś nie zgadza się z tym określeniem, to niech wskaże, począwszy od 1998 r. przykłady dobrych rozwiązań wprowadzonych w wyniku porozumienia między partnerami społecznymi. Rozmów było wiele, dialog prowadzono nieustannie, ale wyniki są żadne. Trudno za pozytyw uznać np. porozumienie i ustawę o podwyżce wynagrodzeń pracowników służby zdrowia o 203 zł. To przecież rozwiązanie, które więcej psuje, niż naprawia, konfliktuje, a nie godzi.
- Dlaczego pana zdaniem dialog społeczny w Polsce jest dziś tak ważny?
- W sytuacji, gdy poziom zaufania społecznego do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta