Istnieje niebo, rzadziej piekło
Istnieje niebo, rzadziej piekło
Opinie
Malowany raj chrześcijański to przepiękny ogród - rozkoszy ziemskich i niebiańskich. Natomiast piekło, wiadomo, to miejsce ognia, siarki, wszelkiego robactwa, diabłów wrzucających zatraconych do kotła z wrzącą smołą, to miejsce płaczu i zgrzytania zębami.
Literatura i ikonografia średniowiecza oraz baroku nie szczędziły bardzo sugestywnych obrazów nieba, ale przede wszystkim piekła pojętego antropomorficznie. Przedstawiając plastycznie symbole biblijne, narobiły sporo zamieszania w ludzkich umysłach. Obrazy Boscha, Memlinga, Michała Anioła, "Boska komedia" Dantego kształtowały świadomość i wrażliwość nie tylko im współczesnych. Były materiałem pomocniczym dla kaznodziejów, w których nauczaniu obrazy ognia piekielnego były elementem dyscyplinującym. Taki obraz piekła, jak i nieba nie mógł się już ostać w wieku rozumu, który próbował odrzucić samą wiarę, ale co pozostawił w zamian?
W Kościele na Zachodzie niemal w ogóle zarzucono nauczanie o piekle, w wielu publikacjach religijnych, np. niemieckim leksykonie religii Hansa Waldenfelsa, u nas wydanym przez księży werbistów, nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta