Pracodawca funduje, pracownik płaci
Sądowa wykładnia
Pracodawca funduje, pracownik płaci
Wydatki ponoszone przez zakład pracy na szkolenie pracowników na studiach podyplomowych są przychodami pracowników doliczanymi do pozostałych ich dochodów ze stosunku pracy, a tym samym podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Taką ogólną tezę sformułował Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 marca 1994 r. (sygn. akt SA/ Lu 1292/ 93) .
Według art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku pracy uważa się m. in. "świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika". W związku z tym przepisem szkolenia dzieli się na takie, które bezpośrednio z większają wiedzę czy umiejętności potrzebne do wykonywania bieżących obowiązków na zajmowanym stanowisku, i takie, które podnoszą ogólny poziom wiedzy. Wydatków na te pierwsze -- ponoszonych przez zakład pracy -- nie uważa się za dochód pracownika. W konsekwencji nie płaci się od nich podatku. Wydatki na te drugie, podnoszące ogólny poziom w iedzy, uważa się za dochód pracownika ze stosunku pracy. W związku z tym zakład opłacający naukę pobiera od nich, z dochodów pracownika, zaliczkę na podatek.
Zasady te odnoszą się do pracowników wszystkich typów zakładów, zarówno tzw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta