60 lat samotności
Głową i sercem
60 lat samotności
Krzysztof Kowalski
15 sierpnia 1892 roku przyszedł na świat Louis ósmy książę de Broglie. Pozostawił po sobie o dkrycie dorównujące einsteinowskiemu równaniu. Jako pierwszy sformułował teorią falowych właściwości cząstek, za co otrzymał Nagrodę Nobla.
Jeśli prosty, ubogi człowiek osiąga szczyt naukowej hierarchii, skłonni jesteśmy uznawać to za zjawisko normalne. Natomiast po "błękitnej krwi" należałoby raczej oczekiwać innej kariery.
Rodzina de Broglie oczekiwała właśnie owego "innego". Początki rodu sięgają XII wieku. Wśród antenatów było czterech marszałków Francji, premierzy, politycy, dworzanie, ambasadorowie, posiadacze ziemscy. Wielu de Broglie zasiadało w Akademii Francuskiej, ale żaden w Akademii Nauk, ponieważ nauka nie była zawodem książąt i diuków. Ale do czasu. Maurice, starszy brat Louisa, urządza w swoim prywatnym domu w Paryżu prywatne laboratorium naukowe, bada promienie X, zjawiska elektryczne i dyfrakcję (ugięcie) elektronów; Maurice jest znakomitym naukowcem. Aliści, jeden w rodzinie wystarczy. Louisowi przeznaczono karierę polityka, może ambasadora, dlatego studiuje historię na Sorbonie.
Był dzieckiem wesołym i pogodnym. Studentem był milczącym, ponurym, niezbyt pilnym. Louis nie lubił historii. Co go pociągało?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta