Neapol u schyłku wieku
Neapol u schyłku wieku
Andrzej Morawski
Otoczony z jednej strony przez późnorenesansowy pałac królewski, a z drugiej przez barokową kolumnadę rozciągającą się po obu stronach kościoła św. Franciszka z Paoli, centralnie położony plac Plebiscito jest dobrym przykładem zachodzących ostatnio w Neapolu zmian. Jeszcze pół roku temu plac ten służył jako parking i przetaczał się tu nieustający dwukierunkowy ruch samochodowy między górną częścią miasta a wybrzeżem. Miejsce uważane za salon miasta, w czasie gdy przed zjednoczeniem Włoch Neapol był stolicą królestwa Burbonów, niewiele już zachowało się z dawnej piękności. Dziś natomiast plac Plebiscito jest całkowicie zamknięty dla samochodów i stał się enklawą zarezerwowaną wyłącznie dla pieszych.
Decyzja ta spotkała się początkowo z dużym aplauzem, ale po pewnym czasie pojawiły się z wielu stron głosy krytyczne. Ostro protestują sklepikarze sąsiadującej z placem dzielnicy Santa Lucia, skarżąc się na utratę zarobków. Upomina się o jego otwarcie dla autobusów dyrekcja środków komunikacji miejskiej. Nawet ci, którzy z entuzjazmem poparli inicjatywę burmistrza, a więc tzw. elity kulturalne, obserwując martwy, pozbawiony życia plac, zastanawiają się, na razie bezskutecznie, nad sposobami ożywienia tego zabytkowego miejsca. Arcybiskup Neapolu Michele Giordano natomiast...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta