Rewolucja w samorządzie
- Rozmowa z Mirosławem Stecem , ekspertem samorządowym
- Rozmowa z dr. Radosławem Markowskim , politologiem Rewolucja w samorządzie
W Sejmie jest już projekt przygotowanej przez SLD ustawy, wprowadzającej bezpośrednie wybory wójtów i burmistrzów. Podobny projekt, ale poszerzony o propozycję bezpośredniego wybierania także prezydentów miast, złoży w parlamencie Platforma Obywatelska. Jeżeli posłowie poprą pomysły dwóch największych sejmowych ugrupowań, być może już podczas zapowiadanych na wiosnę wyborów samorządowych czeka nas rewolucja.
Obecnie wybieramy radnych, a dopiero oni decydują, kto zostanie wójtem (wsie), burmistrzem (małe miejscowości) czy prezydentem (większe miasta).
SLD i PO chcą zmienić zasady wyborów - to wyborcy bezpośrednio wybieraliby kandydatów na najwyższe stanowiska w samorządach.
Sojusz i Platforma nie mówią jednym głosem. Lewica chce ograniczyć wybory bezpośrednie wyłącznie do mniejszych gmin, do 20 tys. mieszkańców. Według danych, które uzyskaliśmy w MSWiA, dotyczyłoby to 2152 gmin (wszystkich jest 2489). PO opowiada się za bezpośrednimi wyborami we wszystkich miastach i gminach bez względu na wielkość.
Burmistrz czy wójt pełniliby rolę
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta