Europa ma swój pieniądz
Europa ma swój pieniądz
Komentarz: Sukces i wyzwanie
W Nowy Rok w wielu krajach eurolandu banki na kilka godzin otworzyły swe podwoje, aby umożliwić wszystkim chętnym dokonanie operacji w euro. Na zdjęciu kolejka przed bankiem centralnym w Portugalii.
(C) EPA
Noc sylwestrowa stała się kulminacyjnym momentem bezprecedensowej operacji wymiany walut. We wtorek o północy w 12 krajach Unii Europejskiej, zamieszkanych przez 304 miliony osób, do obiegu weszły banknoty i monety euro. Tym samym dwanaście narodowych walut przechodzi do historii.
Wraz z wybiciem północy na mieszkańców eurolandu czekało 6 mld banknotów i 37,5 mld monet euro (odpowiednio 40 i 74 proc. wszystkich wyprodukowanych) o łącznej wartości 144 mld euro. W taką liczbę nominałów do 31 grudnia EBC zaopatrzył banki komercyjne, a także sklepy, restauracje i firmy usługowe. Sekundę po północy, dzięki specjalnemu procesorowi, ogromna większość z ok. 120 tys. bankomatów strefy euro zaczęła wydawać nowiutkie banknoty europejskiej waluty. Aby ułatwić życie handlowcom w okresie, kiedy nie ma jeszcze wiele bilonu euro do wydawania reszty, a także ze względu na zablokowanie części kaset maszyn przez nominały odchodzących walut, bankomaty wydawały jedynie banknoty 20 i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta