Czy inspektorzy mają oddać legitymacje służbowe
Czy inspektorzy mają oddać legitymacje służbowe
Od 1 stycznia wojewodowie będą kontrolować przestrzeganie przepisów ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. Powstał jednak problem, co w takim razie stanie się ze służbami policji pracy, realizującej dotychczas te cele w ramach powiatowych urzędów pracy.
Służby kontroli legalności zatrudnienia, zwane popularnie policją pracy, tworzono od sześciu lat w ramach wojewódzkich urzędów pracy. Do ich głównych zadań należała walka z tzw. szarą strefą zatrudnienia oraz ochrona rodzimego rynku pracy. Inspektorzy sprawdzali w terenie, czy przedsiębiorcy zatrudniają swoich pracowników legalnie, czy płacą składki na ZUS, Fundusz Pracy i podatki. Badali również, czy podmioty pośrednictwa pracy mają upoważnienia do prowadzenia swej działalności. Od stycznia 2000 r. w wyniku nowelizacji ustawy zadania te przeszły do kompetencji powiatowych urzędów pracy. Wkrótce jednak okazało się, że nie było to dobre posunięcie, o czym świadczył spadek efektywności działań inspektorów (w 2000 r. przeprowadzili tylko 46 tys. kontroli, czyli o 40 proc. mniej niż rok wcześniej, a w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta