Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obawy o bankructwa, nadzieje na przejęcia

24 stycznia 2002 | Ekonomia | AB Nl
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Media Ten rok może przynieść wiele przetasowań na rynku prasy

Obawy o bankructwa, nadzieje na przejęcia

Brak oznak ożywienia w gospodarce, obawy o dalszy spadek wydatków na reklamy, rosnące koszty walki na upusty dla reklamodawców i prezenty dla czytelników - wszystko to sprawia, że ten rok może być dramatyczny dla firm wydawniczych. Oczekiwane są też poważne roszady na rynku prasowym. Ostatnie dni przyniosły już pierwsze zmiany.

W ubiegłym roku, po raz pierwszy od kilku lat, liczba bankructw na rynku prasowym przekroczyła liczbę nowych tytułów. Padło 181 czasopism, podczas gdy na rynku pojawiło się 169 nowych tytułów - wynika z danych Ośrodka Badań Prasoznawczych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Co prawda, w 2000 r. upadło 289 pism, ale za to pojawiło się 435 nowych. Choć niektórzy wydawcy zwracają uwagę, że w czasach recesji na rynku reklam i prasy mniejszym kosztem można wypuścić nowe pismo (niższe koszty promocji i mniejsza konkurencja), wątpliwe, aby ten rok przyniósł większą liczbę debiutów. Podobnie jak szefowie stacji telewizyjnych, także wydawcy zazwyczaj pesymistycznie oceniają szanse na wzrost sprzedaży i wpływów z ogłoszeń.

Czekając na ożywienie

Reklamowe wpływy gazet w ubiegłym roku (szacowane na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2527

Spis treści
Zamów abonament