Piszą na Berdyczów
Piszą na Berdyczów
RYS. JACEK FRANKOWSKI
DARIUSZ WYSOCKI
Administracji więziennej korona z głowy by nie spadła, gdyby źle skierowaną korespondencję przesłała na właściwy adres.
Każdy, kto został pozbawiony wolności przez zatrzymanie lub aresztowanie, ma prawo odwołania się do sądu, by ten bezzwłocznie ustalił legalność pozbawienia wolności i zarządził zwolnienie, jeżeli zatrzymanie lub aresztowanie było niezgodne z prawem (art. 6 konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności). W Polsce standard ten został wpisany w konstytucyjną zasadę - prawa odwołania się do sądu w celu niezwłocznego ustalenia legalności pozbawienia wolności na innej podstawie niż wyrok sądowy (art. 41 ust. 2). Gdy chodzi o tymczasowe aresztowanie, to zasada ta przekłada się na oddanie decyzji o nim w ręce sądu (art. 250 § 1 kodeksu postępowania karnego) oraz na prawo tymczasowo aresztowanego do poddania owej decyzji, mającej postać postanowienia, niezwłocznej kontroli sądu odwoławczego (art. 252 § 3 i art. 463 § 2 k.p.k.).
Niezwłocznie ma znaczyć: niezwłocznie
Prawny wymóg przeprowadzenia bez zwłoki instancyjnej kontroli legalności i zasadności tymczasowego aresztowania oznacza dla sądu odwoławczego obowiązek niezwłocznego rozpoznania zażalenia na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta