Świnioszpinak i kozoowca
- Prof. Jerzy Nowak , dyrektor Zakładu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu
- Milowe kroki genetyki Świnioszpinak i kozoowca
PIOTR KOŚCIELNIAK KRZYSZTOF KOWALSKI
Gen rośliny funkcjonujący w żyjącym ssaku - rzecz niedawno przekraczająca wyobraźnię - stał się faktem. Po raz pierwszy na świecie, w Japonii, gen szpinaku wszczepiono świni, aby poprawić jakość mięsa. Do tej pory takie eksperymenty udawały się tylko w laboratoryjnie hodowanej kolonii komórek.
Osiągnięcie jest dziełem zespołu biologów pod kierunkiem prof. Akira Iritani z Uniwersytetu Kinki koło Osaki. Gen FAD2 sprawia, że w wieprzowinie jest o 20 proc. mniej tłuszczów nasyconych niekorzystnych dla zdrowia. Gen FAD2 zamienia tłuszcze nasycone w kwas linolowy nienasycony. Naukowcy wszczepili go do jajeczek zapłodnionej maciory. W rezultacie, urodzone tą drogą prosięta mają mniej o 20 proc. tłuszczów nasyconych. "Wiem, że żywność zmodyfikowana genetycznie jest źle przyjmowana przez konsumentów, ale mam nadzieję, iż testy będą prowadzone, aby ludzie nabrali ochoty do jedzenia nowego rodzaju wieprzowiny" - powiedział agencji AFP prof. Akira Iritani.
Coraz dłuższa lista
Lista zwierząt poddanych genetycznym manipulacjom wydłuża się. Pierwsze genetycznie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta