Chleba i igrzysk
Chleba i igrzysk
"KULT", Jarocin 1992 r.
Kazik Staszewski
Rocznik 1963, warszawiak. Zaczął grać w liceum, gdy do Polski docierała punkowa rewolucja z Zachodu. Dwadzieścia lat temu, podczas studiów socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, założył zespół Kult. Kilka piosenek Staszewskiego z pierwszej płyty ("Polska", "Wolność", "Totalna militaryzacja") zatrzymała cenzura. Piosenki pisał też jego ojciec Stanisław, architekt pracujący we Francji - po latach znalazły się one w nowej aranżacji na płycie "Tata Kazika" (400 tys. sprzedanych egzemplarzy).
W 1988 roku wyjechał do Anglii na budowę, ale wrócił już po trzech miesiącach - nie mógł żyć bez muzyki. Dziś nagrywa z Kultem (12 płyt), a także z drugą formacją Kazik na Żywo (3 płyty) oraz jako solista (6 płyt). Gościnnie występuje w wielu muzycznych projektach. Jest wokalistą, ale przede wszystkim autorem muzyki i tekstów. Pisze inteligentnie, umie krytycznie patrzeć na rzeczywistość. Nie stroni od polityki - śpiewał "Wałęsa, oddaj moje sto milionów", "Panie Waldku, pan się nie boi" (o premierze Pawlaku) i "Łysy jedzie do Moskwy" (o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta