Postanowienie Sądu Najwyższego - Izby Karnej z dnia 29 stycznia 2002 r. (Sygn. akt I KZP 30/2001)
Postanowienie z dnia 29 stycznia 2002 r. (Sygn. akt I KZP 30/2001)
Sąd Najwyższy Izba Karna w Warszawie na posiedzeniu w składzie: Przewodniczący: Sędzia SN Tomasz Grzegorczyk Sędziowie SN: Andrzej Deptuła Ewa Strużyna (spraw.) Protokolant: Katarzyna Głodowska przy udziale Zastępcy Prokuratora Generalnego Ryszarda Stefańskiego w sprawie W.J.,
po rozpoznaniu, przekazanego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. przez Sąd Okręgowy w Zamościu, postanowieniem z dnia 26 września 2001 r., sygn. akt II Ka 338/01, zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:
Czy przez zawarte w art. 198 kk sformułowanie "... Kto wykorzystując ... wynikający z upośledzenia umysłowego lub choroby psychicznej brak zdolności ... do rozpoznania znaczenia czynu lub pokierowania swoim postępowaniem..." należy rozumieć wyłącznie wykorzystanie całkowitego braku poczytalności czy również ograniczenia tej poczytalności w stopniu znacznym?
postanowił odmówić podjęcia uchwały.
U Z A S A D N I E N I E Zagadnienie prawne przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia sformułowane zostało przez Sąd Okręgowy w Zamościu w następującej sytuacji.
W.J. oskarżony został o popełnienie przestępstwa określonego w art. 198 k.k., a polegającego na tym, że "w wykonaniu z góry powziętego zamiaru wykorzystując b e z r a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta