Mistrz i J. A.
Nie jedząc, nie pijąc, spocona ze strachu napisałam tę pracę w ciągu pięciu miesięcy
Mistrz i J. A.
FOT. WŁODZIMIERZ WASYLUK
Judith Arlt
W roku 1997 ukazała się moja praca doktorska opatrzona tytułem: "Twórczość literacka Tadeusza Konwickiego od "Rojstów" do "Bohini"" oraz podtytułem: "O przemianach motywów i struktury narracyjnej". Tytuł i podtytuł brzmią dumnie, książka ma 622 strony, opublikowało ją wydawnictwo Peter Lang w serii Slavica Helvetica. W ten sposób nie tylko, że zostałam doktorem, ale w dodatku stało się to za sprawą serii, o której marzy każdy szwajcarski slawista. Po cichu oczywiście marzyłam i ja, ponieważ, nie ma co ukrywać, i ja jestem obywatelką tego kraju, a książka jest gruba, wydaje się porządna, solidna, na wieki wieków.
Nie zamierzałam zrazu opowiadać o tym, jak powstały moje książki o Konwickim. I dlaczego o nim? Kiedyś jednak, wygłaszając fragment obecnej książki, zostałam poproszona o "prywatną wypowiedź na temat źródeł zainteresowań". A więc odpowiadam.
Zaczęło się, jak wiele innych rzeczy na świecie: przypadkiem. Studiowałam slawistykę w Bazylei, starałam się o stypendium do Moskwy, nie dostałam, starałam się po raz drugi, nie dostałam; ponieważ się uparłam,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta