Bohater masowej wyobraźni
Bohater masowej wyobraźni
Rozmowa z dr. Andrzejem Nieuważnym, historykiem, o epoce napoleońskiej
Powrót Napoleona z Elby, poł. XIX w., Austria (?), olej na blasze, własność Muzeum Okręgowego w Tarnowie
W Muzeum Śląskim w Katowicach można oglądać wystawę "Niech żyje cesarz". Składają się na nią wizerunki Napoleona Bonaparte wybrane ze zbiorów polskich muzeów i kolekcji prywatnych.
Ekspozycję jej twórca i komisarz, Jarosław Racięski, zadedykował najbardziej zagorzałemu polskiemu bonapartyście - Ignacemu Rzeckiemu, subiektowi ze sklepu Wokulskiego w powieści "Lalka" Prusa.
Zgromadzono ponad 200 eksponatów związanych z Napoleonem - bez wątpienia najbardziej popularnej postaci historycznej, bohaterem najbogatszej na świecie - do czasów wynalezienia fotografii - ikonografii i prawie miliona publikacji. Eksponaty te świadczą o tym, że cesarz Francuzów był przez długie lata bohaterem masowej wyobraźni. Także w Polsce.
Szkandela z powozu Napoleona z herbem cesarskim, ok.1800 r., srebro, własność Muzeum Narodowego w Warszawie. Z boku ryty napis:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta