Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W oczach świadka epoki

02 lutego 2002 | Książki | ES
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

W oczach świadka epoki

Józef Czapski "Autoportret z książką", 1973. Z kolekcji Chateau Hôtel de Coatguelen.

Elżbieta Sawicka

Jest zima roku 1989. Maisons-Laffitte. Piotr Kłoczowski włącza magnetofon i w pokoiku na górze nagrywa rozmowy z Józefem Czapskim.

alarz, pisarz, krytyk sztuki, potomek arystokratycznych rodów Europy, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i drugiej wojny światowej, więzień Starobielska, później na rozkaz generała Andersa poszukujący (bezskutecznie...) polskich oficerów zaginionych w Związku Radzieckim, wreszcie kwestarz "Kultury" opowiada młodszemu o kilka pokoleń Kłoczowskiemu o swoim życiu. Ma wówczas 93 lata, dożyje 97.

Z zapisu tych rozmów powstał "Świat w moich oczach", wydany przez księży pallotynów dopiero przed kilkoma tygodniami, prawie dziewięć lat po śmierci autora "Na nieludzkiej ziemi".

Jest to szósta książka w serii "Świadkowie XX wieku", zainicjowanej przez nieżyjącego już ks. Zenona Modzelewskiego i Danutę Szumską. We wcześniejszych tomach jako świadkowie epoki wystąpili Edward Raczyński, ks. Jan Zieja, Stanisław Stomma, abp Ignacy Tokarczuk i Lidia Ciołkoszowa.

Głód myśli i obrazów

"Świat w moich oczach" to bezcenny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2535

Spis treści

Olimpiada Zimowa 1998 w Nagano

Zamów abonament