Dwa plus dwa może być pięć albo mniej niż trzy
Dwa plus dwa może być pięć albo mniej niż trzy
Ostatnia dekada XX w. stała w gospodarce światowej pod znakiem fuzji i przejęć. Trend ten wyhamował w nowym millennium, ale wciąż jest widoczny. Nie zawsze jednak fuzje są udane. Dlaczego?
Najczęściej podawaną przyczyną połączeń do niedawna konkurencyjnych organizacji jest zamiar zwiększenia potencjału nowej firmy: możliwości jej ekspansji geograficznej i poszerzenia portfela produktów/usług czy - np. w branży farmaceutycznej - zwiększenia nakładów na badania i rozwój. Powodem jest też rozwój cywilizacyjny i ewolucja konkurencji: w tradycyjnych gałęziach gospodarki tracą powoli rację istnienia firmy niszowe i jedynym ratunkiem jest dla nich połączenie z większym konkurentem. Udziałowcy łączących się firm liczą zatem na magię stwierdzenia 2+2=5. Ale z obserwacji analityków wynika, że często 2+2=3, a czasem i mniej. Czemu część starannie przygotowanych połączeń, znakomicie opracowanych kapitałowo, znajdujących początkowo uznanie inwestorów, nie przynosi w dłuższym okresie spodziewanych zysków?
Wojna światów, czyli dlaczego 2+2=3
Odpowiedzią może być opinia menedżera jednej z europejskich firm. Jego zdaniem, organizacje po fuzji przez dłuższy czas znajdują się w fazie konfliktów wewnętrznych, braku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta