Unia dysproporcji nie wyrówna
Unia dysproporcji nie wyrówna
EDMUND SZOT
W następstwie rozpoczętej w 1989 roku transformacji ustrojowej szybko rosną dysproporcje w rozwoju poszczególnych regionów. Różnice w poziomie życia ludności w bogatszej - zachodniej i uboższej - wschodniej części Polski nadal się pogłębiają. Nie znaczy to, że po lewej stronie Wisły biedy już nie ma. Niekiedy, zwłaszcza w rejonach po byłych PGR, jest ona jeszcze bardziej widoczna niż przedtem.
Gdy w zachodniej połowie Polski występują enklawy nędzy, to na wschód od Wisły niższy poziom życia dotyczy większości mieszkańców tej części kraju. Linia Wisły jest tu traktowana, oczywiście, umownie. Na przykład jednym z najbiedniejszych regionów, a też położonych we wschodniej części Polski, jest województwo świętokrzyskie, w całości przecież leżące po lewej stronie tej umownej granicy.
Odwrócony obwarzanek
Najbiedniejsze obecnie w Polsce województwa to: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie, zaś najbogatsze to: mazowieckie, śląskie i wielkopolskie. W tych trzech (i tylko w tych trzech) województwach produkt krajowy brutto na 1 mieszkańca jest wyższy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta