Program Partnerstwo miast i obywateli
"Jak zamienić sukces w porażkę"
Pan Bartosz Jałowiecki w artykule "Jak zamienić sukces w porażkę ("Rz" nr 36, 12.02.2002 r.). w sprawie wymiany w niemieckim odszkodowaniu marek na złotówki zalewa czytelnika potokiem mniej lub bardziej znaczących faktów oraz zupełnie nieznaczących sformułowań. I tak na przykład: "Poszczególne zapisy... były konsultowane..." (pytanie, które i co z tego, tzn. z jakim skutkiem) albo "Fundacja prosiła również Ministerstwo Finansów o zwrócenie się do niej z formalnym pytaniem..." (kuriozalne - kto kogo miał pytać, a ponadto nie wiemy, co było z tym dalej).
Natomiast całkowicie zamydlona jest podstawowa nieprawidłowość - wymiana marek na złotówki, a więc manipulowanie odszkodowaniem bez zgody poszkodowanych, czyli innymi słowy bez zgody właścicieli odszkodowania.
Tadeusz Jankowski, Warszawa
Wyjaśnienie
W artykule "Jak zamienić sukces na porażkę", opublikowanym w "Rzeczpospolitej" 12 lutego 2002 roku, pan Bartosz Jałowiecki, były przewodniczący Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, kilkakrotnie rozminął się z faktami. Ponieważ pamięć jest zawodna, dlatego przypominam, że:
1. Międzyresortowa komisja w sprawie świadczeń dla ofiar III Rzeszy została powołana przez ówczesnego wicepremiera...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta