Okręt flagowy na wzburzonych falach
Okręt flagowy na wzburzonych falach
Bill Gates podczas prezentacji programu "Windows xp"
FOT. (C) REUTERS
TOMASZ BAGDZIŃSKI RADOSŁAW R. ZDZIEBORSKI
Zmiany na rynku komputerowym postępują tak szybko, że dziś nie da się powiedzieć, jaką pozycję zajmie na nim Microsoft za parę lat. Ale ugoda sądowa pozwoli mu na optymizm.
Szczegółowo o antymonopolowej krucjacie rządu USA przeciwko Microsoftowi pisaliśmy w "Rz" z 19 listopada 2001 r.
Tu przypomnijmy krótko, że agendy administracji publicznej USA zaczęły interesować się działaniami Microsoftu już na początku lat 90., zarzucając mu wymuszanie na kontrahentach zawierania umów wiązanych (najczęściej wiązano różne produkty z Windowsami). Postępowanie antymonopolowe zaczęło się 17 października 1997 r. Departament Sprawiedliwości USA (Department of Justice, dalej - DoJ) wystąpił z pozwem, zarzucając Microsoftowi zobowiązywanie producentów sprzętu komputerowego do włączania MS Internet Explorera do Windows '95. W maju 1998 r. DoJ i prokuratorzy generalni 20 stanów wnieśli do Sądu Okręgowego w Waszyngtonie powództwo przeciwko Microsoftowi, zarzucając mu naruszenie art. 1 i 2 Sherman Act. Postępowanie trwało prawie dwa lata. 7 czerwca 2000 r. sędzia Thomas Penfield Jackson wydał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta