Płatne studia to więcej niż konieczność
Płatne studia to więcej niż konieczność
FOT. RADEK PIETRUSZKA/PAP
Rz: Premier Leszek Miller odżegnał się od pomysłu ministra Belki, żeby wprowadzić odpłatność za studia. Czy jednak, w naszej sytuacji finansowej, takie opłaty nie są po prostu koniecznością?
KRZYSZTOF PAWŁOWSKI: Uważam, że to więcej niż konieczność. O konieczności można byłoby mówić tak: w budżecie brakuje pieniędzy, szuka się wszędzie oszczędności, więc powinno się również racjonalizować wydatki, nawet na edukację. A dla mnie kwestia odpłatności za studia ma inny wymiar. Bo obecny system jest drastycznie niesprawiedliwy społecznie. Proszę zapytać rektorów liczących się uczelni państwowych o to, ilu mają na bezpłatnych studiach dziennych studentów pochodzących ze wsi i małych miast, a ilu studentów ma rodziców z wyższym wykształceniem. Na pewno jest ogromna przewaga dzieci z rodzin inteligenckich, dobrze sytuowanych, pochodzących z dużych miast. Powód jest prosty - rodzice, którzy sami są wykształceni, lepiej dostrzegają konieczność dania dziecku dobrego wykształcenia. Na przykład jeśli chodzi o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta