Aktualności
- Widmo wyższego VAT
- W skrócie
- Działki na sprzedaż
- Oferty miast. Przewodnik inwestora (12)
- Dla tych, którzy budują i remontują
- Kredyty mieszkaniowe
Deweloperzy protestują, rząd myśli
Ponad 40 przedstawicieli firm deweloperskich podpisało się pod listem do premiera Leszka Millera, w którym proszą o wynegocjowanie niższej stawki VAT na mieszkania, niż 22 proc., po wejściu do Unii Europejskiej. Ich zdaniem, nasi negocjatorzy bez protestu zgadzają się, aby podatek VAT na mieszkania wynosił 22 proc. Rząd twierdzi jednak, że nic jeszcze nie jest przesądzone.
Prezesi firm alarmują, że bankructwo grozi już prawie 30 procentom podmiotów działających w branży deweloperskiej, ponieważ nie ma chętnych do kupowania mieszkań. Ich zdaniem, jeśli wprowadzona zostanie 22-procentowa stawka VAT, to rządowy program, zakładający budowę 140 tys. mieszkań rocznie, jest nie do zrealizowania.
Wnioskują także o ustalenie docelowej stawki podatku VAT na nowe mieszkania na poziomie 7 procent. Powołują się na dokument Komisji Europejskiej z 1 maja 2000 r., w którym napisano, że mieszkalnictwo jest domeną rządów lokalnych i nie podlega harmonizacji stawek. - Nie rozumiemy, dlaczego stawka VAT na budownictwo mieszkaniowe ma być najwyższa w Europie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta