Dobra administracja
Dobra administracja
ANDRZEJ ZOLL
Proklamowana w grudniu 2000 r. podczas szczytu państw Unii Europejskiej w Nicei Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej zaliczyła do nich prawo do dobrej administracji. Na jego treść składa się obowiązek organów i instytucji Unii bezstronnego, zgodnego z prawem rozpatrzenia, bez zbędnej zwłoki, sprawy wniesionej do danego organu lub instytucji.
Każda osoba, wobec której mają być zastosowane niekorzystne dla niej środki, ma być przed zastosowaniem tych środków wysłuchana. Gwarantowany jest dostęp do akt toczącej się sprawy. Administracja ma obowiązek sporządzenia uzasadnienia swojej decyzji. Każdej osobie, która w wyniku działań administracji poniosła szkodę, przysługuje roszczenie o odszkodowanie.
We wrześniu 2001 r. Parlament Europejski zalecił unijnym organom i instytucjom stosowanie Kodeksu Dobrej Administracji (KDA), którego inicjatorem był Roy Perry, członek Parlamentu Europejskiego. Opracowania KDA podjął się ombudsman Unii Jacob Sondermann, którego miałem przyjemność gościć ostatnio w Polsce.
KDA, tak jak Karta Praw Podstawowych, nie jest wprawdzie obowiązującym aktem prawnym, ale jego normy zawierają potwierdzone uchwałą Parlamentu Europejskiego standardy właściwego postępowania organów administracji i zatrudnionych w nich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta