Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kapitalne znalezisko - z małym znakiem zapytania

23 lutego 2002 | Plus Minus | JZ
źródło: Nieznane

WOKÓŁ JÓZEFA MACKIEWICZA

Kapitalne znalezisko - z małym znakiem zapytania

ARCHIWUM "KULTURY"

JAN ZIELIŃSKI

Prawdziwą niespodzianką dla miłośników pisarstwa Mackiewicza jest cienki siedemnasty tomik "Dzieł", który pojawił się nagle i nieoczekiwanie pośród grubych czarnych tomów z żółtą opaską "2002 - setna rocznica urodzin Józefa Mackiewicza". Jest to bowiem książka napisana w Wilnie w początku lat czterdziestych i kursująca w maszynopisie, a następnie uważana za zaginioną.

Okazało się obecnie, że jeden egzemplarz maszynopisu zachował się w Kownie, a w roku 1950 wraz z innymi tekstami został przez Uniwersytet Kowieński przekazany do Biblioteki Litewskiej Akademii Nauk w Wilnie. Tam, pod nazwiskiem autora, opatrzony sygnaturą F 12-2695 leży spokojnie do dziś. Wyobraźmy sobie ten paradoks: oto jeden z najzagorzalszych pisarzy antykomunistycznych, autor tłumaczonej na wiele języków książki, zawierającej prawdę o radzieckiej zbrodni w Katyniu, mieszkający w Monachium współpracownik paryskiej "Kultury" i londyńskich "Wiadomości", autor publikujący w emigracyjnych czasopismach rosyjskich, ukraińskich tudzież litewskich, na tylu frontach szkodzi jak może piórem komunizmowi, Związkowi Radzieckiemu i jego satelitom, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2553

Spis treści
Zamów abonament