Opinie o gospodarce
- ANDRZEJ S. BRATKOWSKI: Przyszłość złotego
- DANI RODRIK: Czy Bank Światowy zaczyna rozumieć wzrost?
- IGNACY KALISZEWSKI: Handlujący energią muszą mieć punkt odniesienia Kurs polskiej waluty zależy przede wszystkim od stanu gospodarki i poziomu dyscypliny fiskalnej
Przyszłość złotego
ANDRZEJ S. BRATKOWSKI
Ostatnie osłabienie złotego zwiększyło zainteresowanie polityką kursową. Szczególne zasługi ma pod tym względem wicepremier Marek Belka, który od czasu do czasu informuje opinię publiczną, jaki kurs byłby - jego zdaniem - najlepszy.
Lapidarność tych deklaracji dodatkowo pobudza ciekawość, co też stanie się ze złotym na krótszą i dłuższą metę, zwłaszcza zaś po wejściu Polski do Unii Europejskiej.
To bardzo ważny problem, o rozległych konsekwencjach dla całej polityki gospodarczej. Zainteresowanie opinii publicznej jest więc ze wszech miar pożądane, byle tylko nie przerodziło się w ekscytację, a ta w napędzane emocjami działania stadne. Obawa ta jest o tyle uzasadniona, że jednocześnie mamy do czynienia z nowatorskimi pomysłami innych polityków na temat wykorzystania rezerw walutowych. Na szczęście ci, którzy autorów tych pomysłów traktują poważnie, nie doceniają powagi konsekwencji, jakie miałaby ich realizacja, a z kolei doceniający powagę konsekwencji nie traktują
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta