Polityczne media publiczne
Polityczne media publiczne
LUIZA ZALEWSKA MARCIN DOMINIK ZDORT
Trudno mieć wątpliwości co do tego, iż rządowa koalicja chce wzmocnić publiczne media przede wszystkim dlatego, że tylko nad nimi ma dziś pełną władzę. Jej wpływy zaczynają się w KRRiTV, stamtąd przenoszą się wprost na władze TVP i Polskiego Radia i w wielu wypadkach docierają do szefów poszczególnych anten, ich zastępców, a nawet szefów konkretnych redakcji.
Już od lat politycy nie przejmują się ustawowym wymogiem, który mówi, że do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powinni być wybierani kandydaci "wyróżniający się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków masowego przekazu". W praktyce nominacje Sejmu, Senatu i prezydenta są ściśle polityczne.
Od pięciu lat w składzie Krajowej Rady dominują członkowie związani z SLD i PSL. Dziś na dziewięciu członków KRRiTV tylko trzech jest rekomendowanych przez siły niewywodzące się z PRL. Są to były poseł Unii Wolności Juliusz Braun, były rzecznik rządu Buzka Jarosław Sellin oraz także utożsamiany z prawicą Lech Jaworski. Ponadto w Radzie zasiada czterech ludzi lewicy (Włodzimierz Czarzasty, Waldemar Dubaniowski, Danuta Waniek oraz Adam Halber ) i dwie osoby związane z PSL...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta