Jak zatrudnić. Jak zwolnić. Wyjaśnienia - dział 2
JAK ZWOLNIĆ
Rozwiązywanie umów o pracę Spis treści
Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić: na mocy porozumienia stron; za wypowiedzeniem; bez wypowiedzenia; z upływem czasu, na który umowa była zawarta; z dniem skończenia pracy, dla której wykonania ją zawarto.
Porozumienie stron
Za porozumieniem stron można rozwiązać każdą umowę, niezależnie od jej rodzaju, tj. na okres próbny, czas określony, na czas nie określony i czas wykonywania określonej pracy. Ten rodzaj rozwiązania umowy polega na skierowaniu przez jedną stronę umowy pisma z prośbą o wyrażenie zgody przez drugą stronę na rozwiązanie umowy w zaproponowanym dowolnym terminie. Z taką inicjatywę może wstąpić zarówno pracownik, jak i pracodawca.
Pracodawco, pamiętaj! Dla skuteczności omawianej czynności prawnej konieczne jest wyrażenie zgody na piśmie przez stronę, do której propozycję skierowano. Ponieważ porozumienie rozwiązujące umowę zależy wyłącznie od woli stron, pracownik nie ma żadnego roszczenia do pracodawcy o wyrażenie zgody na ten rodzaj rozstania się.
Jeżeli zainteresowanemu zależy na jak najszybszym rozwiązaniu umowy o pracę, to - licząc się z ewentualną odmową - powinien w piśmie oświadczyć, że - w razie odmowy rozwiązania umowy za porozumieniem - przekształca się ono w oświadczenie o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta