Jak zatrudnić. Jak zwolnić. Wyjaśnienia
JAK ZATRUDNIĆ
Umowy o pracę Spis treści
Najpopularniejszą formą zatrudnienia są umowy o pracę. Obu stronom gwarantują wymierne korzyści, których nie daje np. angaż na umowę cywilnoprawną (zlecenia czy o dzieło). Podpisując umowę o pracę, przedsiębiorca zapewnia sobie stabilnego pracownika i może być pewien, że ten codziennie stawi się na wskazanym stanowisku w określonym czasie i będzie słuchał jego poleceń służbowych. Z kolei pracownikowi przysługuje wiele uprawnień, których nie mają zleceniobiorcy czy wykonujący dzieło, np: urlopy wypoczynkowe, macierzyńskie i wychowawcze, odprawy z tytułu zwolnień grupowych itd.
Kodeks pracy wymienia cztery rodzaje umów o pracę:
- na okres próbny,
- na czas określony,
- na czas wykonania określonej pracy.
- na czas nie określony.
Ostatnia jest tzw. umową bezterminową, trzy pierwsze to umowy terminowe.
Pracodawco, pamiętaj! Wszystkie umowy o pracę należy sporządzać na piśmie, najlepiej w dwóch oryginalnych egzemplarzach. Jeżeli jednak z pracownikiem porozumiałeś się ustnie i dopuściłeś go na stanowisko, taka dorozumiana umowa o pracę jest ważna. Wówczas jak najszybciej, najpóźniej w ciągu siedmiu dniu, spisz umowę na piśmie i daj zatrudnionemu. Gdy tego nie zrobisz, możesz mieć
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta