Życie ponad stan
Chociaż jesteśmy krajem mniej rozwiniętym niż Czechy czy Węgry, to zarobki są u nas wyższe
Życie ponad stan
Jan Macieja, kierownik Zakładu Mikroekonomii INE PAN
Polska jest krajem uboższym aniżeli Węgry czy Czechy a być może i Słowacja - widać to po krótkim choćby tam pobycie, a potwierdzenie tych obserwacji łatwo znaleźć w danych statystycznych. Jednocześnie średnie płace w Polsce są wyraźnie wyższe niż we wszystkich tych trzech krajach. Te właśnie różnice w płacach wymienia się często jako jedną z przyczyn mniejszej atrakcyjności Polski dla inwestorów zagranicznych.
Ekonomiści, pytani o powody, dla których w Polsce zarobki są wyższe niż w sąsiednich krajach, mówią na ogół o większych u nas ich obciążeniach (podatkami i składkami socjalnymi), o skutkach inflacji i pogoni pensji za cenami, o strukturze gospodarki - a także o tym, że jako państwo zwyczajnie żyjemy ponad stan.
Uboższa krewna
Dystans, jaki dzieli Polskę od Czech czy Węgier, widać przy porównaniu wielkości produktu krajowego brutto na osobę - i to niezależnie od tego, czy bierzemy pod uwagę jego przeliczenie za pomocą kursu walutowego czy też za pomocą parytetu siły nabywczej (patrz ramka i wykres).
Dla Polski korzystniej wypadają "kursowe" zestawienia z sąsiadami: w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta