Polityka wartości
Polityka i wartości
12 września 1989 po głosowaniu w Sejmie
FOT. (C) DAMAZY KWIATKOWSKI
ANDRZEJ FRISZKE
Dziś Tadeusz Mazowiecki, działacz demokratycznej opozycji od lat sześćdziesiątych, pierwszy niekomunistyczny premier w powojennej historii Polski, obchodzi 75 urodziny. Jaki był? Jaki jest? Spytaliśmy o to ludzi, którzy zetknęli się z nim w ważnych momentach jego życia.
Tadeusz Mazowiecki urodził się w Płocku w 1927 roku. Aktywność publiczną rozpoczął w pierwszych latach po wojnie jako student prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Związał się z grupą katolickiego tygodnika "Dziś i jutro". Potem, jako działacz PAX, awansował do funkcji zastępcy redaktora naczelnego "Słowa Powszechnego", a w 1953 roku został naczelnym "Wrocławskiego Tygodnika Katolickiego". Stanął wówczas na czele grupy opozycyjnej wobec polityki prezesa PAX Bolesława Piaseckiego. W sporach z Piaseckim sformułował tezę, która określa jego postępowanie aż do dziś: nie ma chrześcijańskiej polityki, jest natomiast chrześcijańska odpowiedzialność w polityce.
W 1955 roku Mazowiecki wraz z bliskimi sobie ludźmi odszedł z PAX. W przełomowym roku 1956 uczestniczył w ruchu demokratycznej odnowy jako współzałożyciel Ogólnopolskiego Klubu Postępowej Inteligencji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta