Przewodnik po zaginionym świecie
Przewodnik po zaginionym świecie
ANDRZEJ KACZYŃSKI
Muzeum Historii Żydów Polskich ma lokalizację w Warszawie, zaawansowaną dokumentację, konsultacje najwybitniejszych naukowców, najlepszą na świecie firmę wystawienniczą do przygotowania scenariusza, obietnicę światowej sławy architekta, że zaprojektuje gmach. Ma pokrzepiające opinie, zewsząd zachęty, i - z powodu braku funduszy - kilkuletnie opóźnienie. Ma też wielu przyjaciół w kraju i na świecie. Dziś w Warszawie ich reprezentacja odbywa - może decydującą o losach projektu - konferencję.
Termin "muzeum" może być mylący. Zasoby judaików w Polsce nie są może aż tak ubogie, jak się na ogół sądzi ("został tylko piasek, na którym budowaliśmy" - Isaac Bashewis Singer), i oczywiście zasługują na jak najczulszą opiekę konserwatorską, a także jak najszerszą prezentację publiczną. Niestety, są rozproszone i w posiadaniu przeróżnych właścicieli. Pozostaną w ich rękach, a miejsca, w których ocalały, nie będą z nich ogołocone.
Wirtualny sztetł
Muzeum, choć to sprzeczne z utartym znaczeniem tego terminu, rezygnuje z oryginałów, poprzestanie na reprodukcjach, a nawet uczyni z tego atut. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta