Na przyszłość i na przeszłość
Na przyszłość i na przeszłość
RYS. JACEK FRANKOWSKI
PIOTR PRZEDPEŁSKI
Każdy podatnik VAT może dokonywać korekty deklaracji złożonych w przeszłości, chociaż obowiązywał wtedy przepis, który mówił o utracie prawa do odliczenia VAT naliczonego.
Istotą VAT są zasady obniżania kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (odliczenie VAT naliczonego).
Konstrukcja VAT oparta jest na miesięcznym rozliczeniu różnicy między kwotą podatku należnego od sprzedaży towarów i świadczenia usług a kwotą podatku naliczonego od nabytych towarów i usług. Rozliczenia dokonuje podatnik w deklaracji podatkowej za dany miesiąc. Efektem odliczenia VAT naliczonego (to pojęcie dalej oddawać będzie wyraz: "odliczenie") jest zmniejszenie kwoty zobowiązania podatkowego za dany miesiąc, zmniejszenie kwoty zobowiązania podatkowego za następne miesiące lub uzyskanie określonej kwoty zwrotu różnicy podatku.
Ustawodawca określając w art. 19 ust. 3 pkt 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm.; dalej: ustawa) termin odliczenia, wskazał, iż następuje ono nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie później niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta