Energia złych przepisów
Energia złych przepisów
TOMASZ CHMAL
Polskie Sieci Energetyczne ustalając zasady dopuszczania do udziału w rynku, reguły rozliczeń oraz reklamacji, stały się faktycznie operatorem drugiej giełdy energii. Nie ponoszą jednak żadnych negatywnych konsekwencji swoich działań.
Godzinowo-dobowy rynek bilansujący energii elektrycznej ruszył 1 września 2001 r. Miał to być rynek techniczny, tj. taki, w którym do bilansowania systemu elektroenergetycznego wykorzystuje się mechanizm rynkowy. Faktycznie stał się quasi-giełdą energii elektrycznej.
Wdrażanie rynku bilansującego poprzedziły liczne studia i analizy, mimo to pominięto istotne aspekty prawne jego funkcjonowania.
Podstawą prawną wprowadzenia rynku bilansującego jest rozporządzenie ministra gospodarki z 25 września 2000 r. w sprawie szczegółowych warunków przyłączania podmiotów do sieci elektroenergetycznych, obrotu energią elektryczną, świadczenia usług przesyłowych, ruchu sieciowego i eksploatacji sieci oraz standardów jakościowych obsługi odbiorców (Dz. U. nr 85, poz. 957; dalej - rozporządzenie). Jego § 1 pkt 18 zdefiniował ten rynek jako "część rynku konkurencyjnego, o którym mowa w art. 49 ustawy, na którym dokonywane są przez operatora systemu przesyłowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta