Czy warto podzielić lokatę na sto
Czy warto podzielić lokatę na sto
- Czy te przepisy da się zastosować
PAWEŁ BLAJER
Uniknięcie opodatkowania odsetek od lokaty terminowej byłoby możliwe, gdyby nie warunki otwierania depozytów w bankach. W obecnej sytuacji przeprowadzenie takiej operacji okazuje się niezwykle trudne z technicznego punktu widzenia, niezgodne z wymaganiami banków, a być może nawet nieopłacalne.
Okazję do uniknięcia podatku od odsetek stwarzają przepisy rozporządzenia do ordynacji podatkowej. Jeden z rozdziałów tego dokumentu reguluje dokładnie, jak należy zaokrąglać podstawę opodatkowania i kwotę podatku. Podatku nie płacimy bowiem od kwoty faktycznie naliczonych odsetek, ale od podstawy opodatkowania, która jest ustalana właśnie zgodnie z przepisami rozporządzenia. Zapis regulujący zaokrąglanie podstawy opodatkowania stanowi, że "kwoty wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się", natomiast wynoszące "50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych".
KWOTA "BEZPODATKOWEJ" LOKATY
Aby obliczyć kwotę lokaty, której nie obejmie podatek, należy:
1. Pomnożyć roczną stopę procentową (np. 10 proc. to jest 0,1) przez liczbę dni trwania depozytu (lokata tygodniowa - 7 dni, miesięczna - 30 dni, dwumiesięczna - 60,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta