Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki utraconej dynamiki

25 kwietnia 2002 | Ekonomia | ZZ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Spowolnienie gospodarki ma niejednoznaczny wpływ na rynek informatyczny

Skutki utraconej dynamiki

ZBIGNIEW ZWIERZCHOWSKI

Spowolnienie gospodarki ma niejednoznaczny wpływ na rynek informatyczny. Jedne firmy notują kilkudziesięcioprocentowy spadek przychodów lub upadają, inne o kilkadziesiąt procent zwiększają obroty. Polski rynek informatyczny szacowany na około 12,5 mld zł stracił dynamikę wzrostu, która w ostatnich latach wynosiła przeciętnie 20 proc.

Bankructwa, przejęcia za długi - coś, co było wcześniej na rynku informatycznym rzadkością - już nią nie jest. Szczególnie dotyczy to tzw. nowej gospodarki, przedsięwzięć internetowych, których filozofię zweryfikowało życie. Wpływ na rynek i firmy informatyczne ma, często podkreślany przez wielu analityków, istotny czynnik: wydatki na informatykę w Polsce w ub.r. odpowiadały 2,1 proc. PKB, tj. o niemal połowę mniej niż w Czechach i na Węgrzech.

Rynek: niewielki wzrost albo spadek

Rynek informatyczny w Polsce w ubiegłym roku mógł nieznacznie przekroczyć 3,2 mld USD, co oznaczałoby ok. 5-proc. wzrost - oceniła warszawska firma DiS (zajmująca się od 7 lat analizami IT). Licząc w złotych, w cenach stałych rynek mógł zanotować niewielki spadek. Nieco inaczej ocenia go raport EITO 2002 (European Information Technology...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2604

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament