Dla niepełnosprawnych - odliczenia od dochodu
Dla niepełnosprawnych - odliczenia od dochodu
Niepełnosprawnym i podatnikom mającym na utrzymaniu takie osoby przysługują liczne ulgi. Polegają na odliczeniu wydatków od dochodu.
Podatnikowi mającemu na utrzymaniu osobę niepełnosprawną ulga przysługuje, jeśli jest to: współmałżonek, dziecko własne i przysposobione, dziecko obce przyjęte na wychowanie, pasierb, rodzice, rodzice małżonka (teściowie), rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe, i jeśli jednocześnie własne dochody tej osoby w 2001 r. nie przekroczyły 8400 zł. Gdy były wyższe, z ulgi korzysta tylko ona sama.
Warunkiem korzystania z ulgi rehabilitacyjnej jest:
- orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności; niepełnosprawny musi mieć przyznaną (przed 31 sierpnia 1997 r.) I, II lub III grupę inwalidztwa lub (po 31 sierpnia 1997 r.) odpowiedni stopień niepełnosprawności,
- decyzja przyznająca rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy albo rentę szkoleniową,
- orzeczenia o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 lat.
Odliczenia niektórych wydatków są limitowane, inne odlicza się w pełnej wysokości. Poza wskazanymi wyjątkami (niektóre odliczenia
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta