Członkostwo w Unii nie wystarczy
- Opinie
- Komentarz: Liczyć tylko na siebie Członkostwo w Unii nie wystarczy
Mimo perspektywy przystąpienia za półtora roku do Unii Europejskiej, polska gospodarka będzie powoli odzyskiwała wysokie tempo wzrostu - uznała Komisja Europejska w opublikowanej wczoraj dorocznej prognozie. Przynajmniej przez 3-5 lat co piąty Polak pozostanie bez pracy.
Tempo wzrostu dochodu narodowego przyspieszy z 1,4 w bieżącym roku do 3,2 proc. w roku przyszłym. Nie będzie jednak wyższe niż dynamika rozwoju w krajach "15" (odpowiednio 1,5 i 2,9 proc.). Polska nadal zatem nie zmniejszy różnicy w poziomie rozwoju w stosunku do wspólnoty. W tym okresie nasz kraj będzie też najwolniej rozwijającym się krajem kandydackim z Europy Środkowej.
KE ostrzega, że przystąpienie Polski do wspólnoty może zdynamizować gospodarkę tylko na krótką metę, m.in. dzięki napływowi funduszy pomocowych i większemu zaufaniu inwestorów zagranicznych. Jednak utrwalenie szybkiego tempa wzrostu będzie zależało od polityki rządu, a przede wszystkim od restrukturyzacji gospodarki. KE przypomina, że Portugalia, Grecja, a nawet Irlandia przez wiele lat po uzyskaniu członkostwa nie potrafiły skorzystać z szansy i nawet relatywnie cofały się w stosunku do pozostałych państw UE. Jeśli np. polskie firmy nie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta