Sonda espanola
Sonda espanola
Jak zmieniła się Hiszpania po wejściu do Unii Europejskiej? Co o Unii myślą sami Hiszpanie? Co wiedzą o Polsce? I czy chcą nas w Unii? Takie pytania zadawaliśmy przypadkiem (i nie przypadkiem) spotkanym mieszkańcom Hiszpanii. Odpowiedzi były najróżniejsze. Niektóre całkiem banalne, inne zupełnie zaskakujące. Z wielkiej mozaiki ludzi, z którymi rozmawialiśmy, wybraliśmy kilka postaci. Oto losowi bohaterowie Sondy Espanioli:
TEKST ARKADIUSZ BARTOSIAK, ZDJĘCIA ŁUKASZ TRZCIŃSKI
Bilbao, Kraj Basków
LAURA DE TXABARRI ETXANIZ - szefowa Departamentu ds. Międzynarodowych w ELA, największym baskijskim związku zawodowym. Ma 32 lata. Na ścianie jej gabinetu wisi duże zdjęcie z manifestacji w Brukseli. Laura (najwyższa ze wszystkich) idzie w pierwszym rzędzie, prowadzi pochód. Nie jest jednak zagorzałą przeciwniczką Unii - "nie zgadza się tylko na obecny obraz Europy". Jak na Baskijkę przystało, nie chce pogodzić się z tym, że to Madryt decyduje w sprawach ogólnounijnych. Zdaniem Laury Unia Europejska ma sens tylko wtedy, gdy będzie konfederacją zjednoczonych regionów, a nie państw. Wówczas zmniejszy się biurokracja - "i urzędnicy będą bliżej ludzi, a nie bliżej innych urzędników".
Laura od dawna współpracuje ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta