Borgiowie z rodu Borja
Borgiowie z rodu Borja
Papież Aleksander VI - Rodrigo Borgia
Papież Kalikst III - Alfons Borgia
(C) CORBIS/FREE (2)
Oskarżano ich o nieokiełznaną żądzę władzy, skrytobójstwa, trucicielstwo, chciwość, nepotyzm, rozpustę i kazirodztwo. Mniejsza o to, czy zawsze sprawiedliwie - stali się symbolem mrocznej strony włoskiego renesansu. Mało kto dziś pamięta, że przybyli do Rzymu z Hiszpanii, z okolic Walencji ELŻBIETA SAWICKA
Nosili nazwisko rodowe Borja, zitalianizowane potem na Borgia. Gandia i Xátiva, miasta w prowincji Walencja, to chyba jedyne miejsca na świecie, gdzie wzniesiono im pomniki.
Przez kilkadziesiąt lat ród Borgiów - w XV i na początku XVI stulecia - trząsł Włochami, budząc strach i odrazę. Dwaj jego przedstawiciele zasiedli na stolicy Piotrowej: Alfons Borgia znany jako Kalikst III i jego bratanek Rodrigo, późniejszy papież Aleksander VI, ojciec osławionych Cezara i Lukrecji.
Bezskutecznie zwalczały Borgiów wielkie rody szlacheckie Colonnów i Orsinich, bali się ich Estowie z Ferrary, we Florencji grzmiał przeciw nim Savonarola, Neapol i Wenecja syczały z nienawiści. Nie było grzechu, którego by im nie przypisano.
SKANDAL? JESTEM GŁUCHY
"Potwory" wylęgły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta