Gwarancja nie przestroga tak
Gwarancja nie przestroga tak
Ilustrował Robert Konradt
Czy istnieje pewność, że wstąpiwszy do Unii, odniesiemy gospodarczy sukces i dogonimy Zachód? Nie istnieje JERZY DOMAGAŁA
W ostatnim ćwierćwieczu do Unii przystępowały kraje wysoko i średnio rozwinięte. U większości tych drugich produkt krajowy brutto na mieszkańca - mierzony parytetem siły nabywczej - wynosił około 60 procent PKB Unii. Polski PKB sięga obecnie około 40 procent unijnego. A więc jesteśmy krajem mniej niż średnio rozwiniętym. Nigdy jeszcze nie przyjmowano do UE kraju tak ubogiego i opóźnionego w rozwoju jak Polska - i inne, które kandydują.
Tak naprawdę więc nie wiadomo, jak może się skończyć ich wstąpienie do UE. Istnieją jedynie doświadczenia z państwami średnio rozwiniętymi. I ewentualnie teoria.
A teoria ekonomii opisuje zasadę, w myśl której kraje, które się integrują, z czasem zaczynają legitymować się zbliżonym poziomem ryzyka inwestycyjnego, podobną infrastrukturą prawną, porównywalnymi warunkami instytucjonalnymi i regułami gry. Ich poziom rozwoju i PKB na mieszkańca powinny się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta