Zanim zwycięży asfalt
- Informacje praktyczne Zanim zwycięży asfalt
Późnorenesansowy kościół skrywa najcenniejszą pamiątkę, jaka ocalała z zamku: słynący łaskami obraz Matki Boskiej Mirowskiej
KRZYSZTOF KOBUS
Tekst i zdjęcie
Pińczów to miejscowość aspirująca do miana stolicy Ponidzia. Miasto ma ogromną szansę stać się centrum turystycznym. Czy warto przyjechać tu już dzisiaj? Zdecydowanie tak.
Aby zrozumieć dzisiejszy Pińczów, należy poznać chociaż w zarysie jego historię. Początki były banalne. Istniał tu gródek zniszczony przez Tatarów w XIII wieku i osada, która w XV wieku staje się własnością Jana Oleśnickiego. Miał on dwóch synów, którzy doszli do ważnych funkcji w państwie: wojewody sandomierskiego i biskupa krakowskiego. Dzięki dochodom kościelnym majątek rodu rósł błyskawicznie, rozwijał się też Pińczów, który miastem został w 1428 roku. Kiedy w połowie XV wieku umierał Zbigniew (wtedy już kardynał), nikt nie przypuszczał, że sto lat później miasto wyrosłe na dochodach czerpanych z dóbr kościelnych stanie się głównym ośrodkiem reformacji w Małopolsce.
Złote lata reformacji
Nastały dla Pińczowa lata rozkwitu kultury i nauki. Bywali tu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta