Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatruta krew

26 kwietnia 2002 | Nauka i Technika | PK KK
źródło: Nieznane

W Polsce na sepsę choruje około 100 tys. osób rocznie, a 40 tys. umiera z jej powodu

Zatruta krew

  • Opinie

    PIOTR KOŚCIELNIAK

    "Gnicie krwi", posocznica, sepsa - to nazwy podstępnej choroby, która każdego roku na całym świecie dotyka co najmniej półtora miliona osób. Prawdziwa skala problemu nie jest jednak do końca znana, lekarze często nie potrafią jej szybko zdiagnozować. A właśnie od szybkości działania zależy w największej mierze powodzenie leczenia. Niedawno Polską Grupę Roboczą do spraw Sepsy powołało Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

    SEPSA - nazywana też posocznicą, a dawniej "zatruciem krwi" - to nadmierna, gwałtowna reakcja sił obronnych organizmu na infekcję. Prowadzi - paradoksalnie - do niszczenia organizmu, a nawet do śmierci. Reakcja ta polega na ciężkim zapaleniu oraz nasilonej aktywacji układu krzepnięcia. Występują przy tym takie objawy jak: gorączka, szybkie bicie serca, trudności w oddychaniu, obniżenie ciśnienia krwi, zaburzenia świadomości, dezorientacja przestrzenna.

    Sepsa to zespół chorobowy polegający na gwałtownej reakcji organizmu na infekcję, doprowadzający do szybkiego uszkodzenia narządów wewnętrznych, a w efekcie do śmierci. Zdrowa osoba na skutek infekcji i sepsy może znaleźć się w ciągu 24 godzin w stanie krytycznym na oddziale

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2605

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament